Committees

Committees

The Executive Committee at Northern Tier Regional Planning & Development Commission plays a pivotal role in overseeing the organization’s strategic direction and decision-making processes, while sub-committees focus on specialized areas such as transportation, economic and workforce development, providing expertise and recommendations to support the Commission’s broader objectives.

Executive Committee

Brian Hoffman
Sullivan County Commissioner, Chairperson

Daryl Miller
Bradford County Commissioner, 1st Vice Chairperson

Ernie King
Wyoming County Commissioner, 2nd Vice Chairperson

David Darrow
Susquehanna County Commissioner, Secretary

Shane Nickerson
Tioga County Commissioner, Treasurer

Zachary Gates
Bradford County Commissioner

Doug McLinko
Bradford County Commissioner

Darlene Fenton
Sullivan County Commissioner

Scott Myers
Sullivan County Commissioner

John Richlin
Fish Real Estate

 

Alan Hall
Susquehanna County Commissioner 

Judy Herschel
Susquehanna County Commissioner

Joe Ferretti
Peoples Security Bank & Trust Co.

Marc Rice
Tioga County Commissioner

Sam VanLoon
Tioga County Commissioner

James Nobles
North Penn Comprehensive Health Services

Rick Wilbur
Wyoming County Commissioner

Thomas Henry
Wyoming County Commissioner

Mike Narcavage
Southwestern Energy

Jason Krise
First Energy (At Large Member)

Economic Development Advisory Committee

Matt Williams
Progress Authority

T. Thompson
Progress Authority

Lauren Hotaling
Towanda Borough

Chris Roenning
Sullivan County Planning Department

Darlene Fenton
Sullivan County Commissioner

Ian Kleinsasser
North Mountain Supply

Chris Desrochers
Progress Authority

John Kameen
The Forest City News

Bobbi Jo Turner
Susquehanna County Redevelopment Authority

Kristin Hamilton
Develop Tioga

Chris Dull
Wellsboro Equipment

Rachel Hauser
Tri-County Rural Electric

Cathy Voda
Wyoming County Assessment Office

Rick Wilbur
Wyoming County Commissioner

Gina Suydam
Wyoming County Chamber of Commerce

Local Loan Review Committee

Joe Ferretti
Peoples Security Bank & Trust Co., Chairperson

Sue Williams
Chemung Canal & Trust Co.

Keith Kline
USDA Farm Service Agency (Retired)

Anthony Gabello
PS Bank

Peggy Black
C&N Bank (Retired)

Rebekah Lund-Immel
C&N Bank

James Rogers
Sullivan County (Retired)

Michelle Kowalewski
HNB

Keith Yurgosky
University of Scranton SBDC

Jeff Wilson
First Citizens Community Bank

Rob Fitzgerald
First Citizens Community Bank (Retired)

Ryan Satalin
C&N Bank

Matt Dougherty
Community Bank N.A.

Kenda Peck
M&T Bank

Rick Wilbur
Wyoming County Commissioner

Workforce Development Board

Mike Narcavage
Southwestern Energy, WDB Chairman

Krystle Bristol
Solid Ground Services, Inc., WDB Vice Chairman

Jonathan Benjamin
UnityLab

Nancy Fowler
Hybrid Hiring Solutions

Rosemary Franssen
Golis Machine

Brad Georgetti
Deer Park Lumber, Inc.

Rachel Hauser
Tri-County Rural Electric Cooperative, Inc.

Brad Hummel
IBEW Local #81/Scranton Electricians JATC

Bruce Jones
Department of Labor & Industry/BWPO

Jason Krise
First Energy

Tammi Mowry
Bradford County Action, Inc.

Heather Nelson
Department of Labor & Industry OVR

James Nobles
North Penn Comprehensive Health Services

Diana Petlock
B&K Equipment and Crane Service, LLC

Jill Payne
Adams & Associates

Christopher Roenning
Sullivan County Planning Office

Ronald Vogel, Jr.
Department of Labor & Industry Workforce Partnership & Operations, Rapid Response Coordination Services

Kelly White
Lackawanna College

Michael Wilson
AFSCME Local 2363

Rural Transportation Advisory Committee

Matt Williams
Progress Authority

Doug McLinko
Bradford County Commissioner

Rick Biery
Bradford County (Retired)

Bob Getz
Sullivan County (Retired)

Brian Hoffman
Sullivan County Commissioner

Fred Jugan
Sullivan County (Retired)

Sam VanLoon
Tioga County Commissioner

Marc Rice
Tioga County Commissioner

Al Quimby
PenTeleData

Lynnelle Bennett Farber
Wyoming County Planning

Thomas Henry
Wyoming County Commissioner

Jean Ruhf
Endless Mountains Visitors Bureau

David Darrow
Susquehanna County Commissioner

Jack Conroy
Township Supervisor

Alex Komar
Township Supervisor

Local Management Committee

Kelly Andrus
BeST Transit

Lynda Beers
Bradford CAO Supervisor

Tiffany Benedict
Women’s Resource Center Susquehanna County

Chelsey Brought
Trehab, Inc. 

Holly Campbell
Tioga CAO 

Kenneth Chappell
Lycoming/Tioga CAO 

Jackie Condor
Clinton County Housing Authority 

Marcy Congdon
Tioga County CAO

Lori Conway
Luzerne Intermediate Unit #18

Diana Edler
PA Careerlink – Tioga County

Bill Farley
Trehab, Inc.

Melissa Fleming
NTRPDC

Lynn Frey
BLaST IU17-ELECT 

Cathy Franko
HANDS of Wyoming County

John Gazzillo
SCCTC 

Kayla Gower
Eastern PA COC: Transitions of PA 

Laurinda Guarriello
Early Learning Resource Center 

Melanie Herb
Tioga County CAO

Susan Hitchcock
B/S/S/T AAA

Sandy Johnson
Misericordia University

Youth Committee

Kelly White, Chair
Center Director
Lackawanna College,
Towanda Center

Krista Abresch
Intellectual Disabilities
Quality Manager
Bradford County Human Services

Jennifer Farley
Administrator of Education Services
Northern Tier Career Center

John Gazzillo
Executive Director
Susquehanna County Career & Technology Center

Kristin Hamilton
Executive Director
Develop Tioga

Jackie Johnson
Community Member

Gary Martell
Director
Northern Tier Career Center

Monica McCarty
School Outreach Specialist
BLaST IU 17 – Williamsport

Tammi Mowry
Financial Aid Director
Susquehanna County Carrer & Technology Center

Jill Payne
WIOA Manager
Adams & Associates/
Red Rock Job Corps

Randi Morse
District Executive Director
RVR YMCA

Lori Rahn
Juvenile Probation Officer
Bradford County

Breanna Repard
Workforce Development Director
The Trehab Center

Theresa Steele
Parent of Youth Participant

Penne Watkins
Executive Director
Bradford County Action

Skip to content